Seo Tasarımına Yeni̇ Başlayanlar Kılavuzu
Buradasınız: Anasayfa / Blog
25 Mart 2022, Cuma
SEO Tasarımına Yeni Başlayanlar Kılavuzu
Arama motoru optimizasyonu (SEO), sitelerine daha fazla trafik çekmek ve markalarına maruz kalmayı artırmak isteyen işletmeler için değerli bir dijital pazarlama stratejisidir. SEO tasarımı, web sitenizin tasarımına odaklanan bu stratejinin önemli bir yönüdür.
SEO Tasarımına Yeni Başlayanlar Kılavuzu

Arama motoru optimizasyonu (SEO), sitelerine daha fazla trafik çekmek ve markalarına maruz kalmayı artırmak isteyen işletmeler için değerli bir dijital pazarlama stratejisidir.

SEO tasarımı, web sitenizin tasarımına odaklanan bu stratejinin önemli bir yönüdür.

Bugün, SEO tasarımı hakkında bilmeniz gerekenleri tartışacağız. SEO'nun ne olduğunu ve web tasarımına nasıl bağlandiğini inceleyerek başlayacağız. Buradan, web sitesi tasarımınızı en iyi sıralamalar için optimize etmek için eyleme geçilebilir adımlar sağlayacağız.

İçindekiler tablosu

 • SEO nedir?
 • Web Tasarımı ve SEO Arasındaki Kesişim
 • Yüksek Sıralama için Web Sitesi Tasarımınızı Optimize Etme
  • 1. Duyarlı Bir Web Sitesi Oluşturun
  • 2. Site Hızını Artırın
  • 3. Çekici Bir Tasarımın Küratörlüğünü
  • 4. İç Bağlantılardan Oluşan Sağlam Bir Ağ Oluşturun
  • 5. Meta Verilerinizi Optimize Edin
  • 6. Sayfa İçi Optimizasyondan Yararlanın
 • Son Düşünceler

 

SEO nedir?

Kısa bir süre için yaygın olarak "SEO" olarak bilinen arama motoru optimizasyonu, web sitelerinin arama motorlarının en üstünde yer almasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir dijital pazarlama tekniğidir.

Google'da üst sıralarda yer almak birçok SEO stratejisinin en önemli odak noktalarıdır, ancak teknik çevrimiçi pazar yerleri ve sosyal medya siteleri gibi bir arama motoru öğesine sahip diğer platformlara da uygulanabilir.

SEO, 1 numaralı sıralama için ücretli reklamlar kullanan diğer arama motoru pazarlama (SEM) tekniklerinin aksine sıralamaya organik bir yaklaşım kullanır.

 

Web Tasarımı ve SEO Arasındaki Kesişim

Web sitenizi optimize eden arama motoru söz konusu olduğunda, birçok katman vardır. Sıralama yeteneğiniz, web sitesi tasarımınızdan büyük ölçüde etkilenir.

Yüksek değerli blog gönderileri ve bilgilendirici açılış sayfaları gibi güzel hazırlanmış yazılı içerik içeren kurşun geçirmez bir içerik pazarlama stratejiniz olsa bile, web sitesi tasarımınız sıralamaya girip girmeyeceğini belirler.

SEO tasarımının anahtarı, sitenizin kullanımını kolaylaştırmak, estetik olarak tutarlı ve hızlı yüklenmesini sağlamaktır. Tasarım, kullanıcılar için değerli bir deneyim sağlarken arama motorlarının yönergelerini karşılamalı.

Arama motorları inanılmaz derecede akıllı hale geldi, bu yüzden çok yönlü bir SEO stratejisiyle stratejik olmak önemlidir.

 

Yüksek Sıralama için Web Sitesi Tasarımınızı Optimize Etme

SEO dostu bir web sitesi tasarlamak, web sitenizin potansiyel sıralamasını iyileştirmek için çok önemlidir. Bunu göz önünde bulundurarak, sıralamanızı geliştirmek için web sitesi tasarımınızı optimize etmenin birkaç yolu.

1. Duyarlı Bir Web Sitesi Oluşturun

Kullanıcı deneyimi her şeydir, bu nedenle tüm cihazlarda genişleyen uyumlu bir deneyim oluşturmak çok önemlidir. Çoğu web sitesi başlangıçta masaüstü görüntüleme için oluşturulmuştur, ancak akıllı telefonların ve tabletlerin popülaritesi ile sorunsuz bir mobil deneyim şarttır.

Sitenizin mobil görüntüleme için optimize edilmiş olduğundan emin olun. Duyarlı bir web sitesi oluşturmak, mobil deneyimin masaüstü deneyimine eşdeğer olması için tüm sayfalara erişmeyi kolaylaştırır.

2. Site Hızını Artırın

Arama motoru algoritmaları, site hızı gibi ölçümleri dikkate alır. Sitenizin yüklenmesi ne kadar uzun sürerse, sitenizin SEO sağlığını o kadar olumsuz etkiler.

Site hızınızı artırmanın birkaç yolu vardır. Sıkıştırma, site hızınızı artırmak için en önemli eylemler arasındadır. Sitenizin ortamı sıkıştırıldığında ve ışık aldığında, site daha hızlı yüklenir. Görüntüleri optimize etmek için de sıkıştırabilirsiniz.

İçerik teslim ağının desteğinden yararlanmak, sunucu yanıt sürenizi iyileştirmenize yardımcı olabilir. Bu, web sitesi barındırma düzeyinde yapılabilir ve site hızınızı da artıracaktır.

Sitenizin hız sorunlarını değerlendirmekte zorlanıyorsanız Moz Pro, GTmetrix veya Pingdom gibi özel araçların desteğinden yararlanmanızı öneririz.

3. Çekici Bir Tasarımın Küratörlüğünü

Sitenizi SEO açısından geliştirmenin bir başka yolu da tasarımı görsel olarak çekici hale getirmektir. Daha ilgi çekici bir deneyim oluşturmak için boyunca tutarlı bir tema tutun ve metin, resim ve video gibi medya karışımını kullanın.

Tasarıma da erişilebilir olmalıdır, yani özellikle görme zorluğu çekenler için okunması kolay olmalıdır. Metin iyi bir boyutta olmalı ve metnin rengi sayfanın arka plan rengiyle çakışmamalıdır.

Ayrıca görsel olarak çekici bir şekilde aralıklı ve hizalı olmalıdır.

Sitenizi sıralanabilir hale getirmenin bir yolu, sitenizdeki sayfalar ve gönderiler arasında sağlam bir bağlantı kurmaktır. Bunu, ilgili içeriği web sitenizin birden fazla noktasına bağlayarak yapabilirsiniz.

Sayfalar arasında bağlantı yapmak, içeriğinizi daha etkili bir şekilde taramalarına yardımcı olmak için arama motorlarına ek bağlam sağlamaya yardımcı olur.

Buna yaklaşmanın bir yolu, temel tekliflerinizin etrafında bir dizi açılış sayfası ve bu sütun içeriğiyle bağlantı kuran bir dizi blog gönderisi oluşturmaktır. Çok temel bir düzeyde, bu sayfalar stratejik olarak yerleştirilmiş köprülerle birbirine bağlanabilir.

Ayrıca, bu sayfalara geri bağlanacak çeşitli blog gönderileri de oluşturabilirsiniz. Örneğin, "Dijital Pazarlama"yı kapsayan bir açılış sayfanız olduğunu varsayalım. Dijital pazarlamaya kimin ihtiyaç duyduğu, en iyi dijital pazarlama teknikleri, dijital pazarlama stratejisinin nasıl oluşturulacağı vb.

5. Meta Verilerinizi Optimize Edin

Meta verileri sitenizde güncellemek inanılmaz derecede önemlidir. Başlık etiketleri ve meta açıklamalar her sayfaya eklenir ve web sitenizde yayınlanır. Bunlar, hedeflediğiniz anahtar kelimelerle optimize edilebilir.

Genellikle, başlık etiketlerini 50 ile 70 karakter arasında tutmak istersiniz. Meta açıklamalar 165 karakterin altında olmalıdır.

Arama motorlarının da tarayabilmesi için resimleriniz için alt metin kullanmak da akıllıca olacaktır. Görüntüyü 5-10 kelimeyle tanımlayarak resim alt metinlerinizi oluşturun. Başlık etiketlerinde anahtar kelimelerin stratejik kullanımından da yararlanabilirsiniz.

6. Sayfa İçi Optimizasyondan Yararlanın

Genel web tasarımınıza ek olarak, dokunmanız gereken birkaç sayfa içi optimizasyon tekniği daha vardır.

Her şeyden önce, uygulanabilir anahtar kelimeleri hedefleyen içerik oluşturmak anahtardır. Hedef kitlenizin ne tür anahtar kelimeler aradığını belirlemek ve bu anahtar kelimeleri ele alan içerik oluşturmak için anahtar kelime araştırması gerçekleştirin. Bu içerik blog gönderilerinde ve açılış sayfalarında yayınlanabilir.

Arama motoru için yazdığınız kadar (veya daha fazlası) kullanıcı için yazdığınızı unutmayın. İçeriği değerli hale getirin ve anahtar kelime doldurmadan veya arama motorlarını kandırmak için kullanılan diğer spam tekniklerinden kaçının.

Diğer bazı sayfa içi SEO teknikleri arasında URL optimizasyonu, uygun başlık etiketleme, başlıklarda anahtar kelimelerin stratejik kullanımı ve okunabilirliği artırmak için listelerin kullanımı yer almaktadır.

Son Düşünceler

SEO tasarımı, arama motoru sıralamalarını yükseltmek isteyenlerin sitelerine daha fazla trafik çekmek için harika bir tekniktir. Bu, marka bilinirliği artırabilir ve satışları artırmaya yardımcı olabilir.

SEO tasarımının birçok hareketli parçası olduğundan, profesyonellerin desteğine eğilmek genellikle daha kolaydır.

Alt Tab, hem web tasarımı hem de sayfa içi SEO için çeşitli hizmetler sunmaktadır. SEO tasarımında size nasıl yardımcı olabileceğimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir teklif isteyin.

Detaylı Bilgi İçin Bizimle İletişime Geçin
Yandex.Metrica